Nazlı Akbalık Montessori Anaokulu

Çiğli Montessori Anaokulu
Çiğli Montessori Anaokulu

Dünya genelinde kabul gören bir eğitim modeli olan Montessori, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Çocuğun bireysel becerilerine odaklanan ve ilgi alanlarının keşfedilmesini hedefleyen Çiğli Montessori anaokulu, eğitimin özgür bir şekilde yapılmasına fırsat yaratır. Özgür eğitim bilimi olarak tanımladığımız sistemiz sayesinde farklı öğrenme hızı ve biçime sahip olan çocuklar kendilerini tanıma fırsatı elde eder.

Montessori Anaokulu Nedir?

Nazlı Akbalık Okullarında temel hedef; çocuğun öncelikle kendine yetebilmesi ve kişiliğini oluşturabilmesidir. Doğru materyal seçimi ve detaylı bir gözlemle süren Çiğli Montessori anaokulu eğitimlerinde çocuklara özel hareket alanı yaratılır. İstediği etkinliği özgür bir şekilde yapabilen çocuklar, kişisel ihtiyaçlarını da kendileri karşılar.

Eğitici oyuncaklardan oluşan Montessori materyallerimiz özenle seçilir. Bu süreçte akla gelen her türlü malzeme oyuncak olarak kullanılabilir.

  • Doğru kategorize ettiğimiz malzemeler
  • Okulun doğru yerlerine konarak çocukların kolay erişimi sağlanır.

Temelinde özgür seçimin yattığı sistem, öğretmenlerimiz tarafından desteklenir. Herkesin kendi talebi ve karakterini ortaya koymasına imkan veren çağdaş eğitim modeli çocuğun; görsel, sayısal zeka ya da tasarım yönünün ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kurumumuzda öğretmenler çocukları asla uyarmaz. Bireysel öğrenmenin kapsamlı olarak geliştiği süreçte, somut öğrenme esas alınır.

Montessori Eğitimi Nedir? 

Çiğli Montessori anaokulu hizmet anlayışı; çocukların güçlü yönlerinin keşfedilmesine, ortaya çıkarılmasına ve bundan sonra da geliştirilmesine odaklıdır. Kendilerine sunulan özgür alanlarda seçimlerini yaparak iyi vakit geçiren ve eğlenirken öğrenen çocuklar, yaratıcılıklarını geliştirme fırsatını yakalarlar. Araştırma yaparken öğrenen çocuklarda bilgilerin kalıcı olması hedeflenir.

Montessori nasıl bir sistemdir? Bu yöntemin uygulandığı eğitim öğretim kurumlarında çocukların okuma yazmayı daha çabuk öğrendikleri gözlemlenmiştir. Matematiksel işlem becerilerini geliştiren aynı zamanda yabancı dil kullanımını da destekleyen yöntem, adayların kendi yaşıtlarından üstün özellikler göstermesini destekler. Çocukların yaptıkları her işte sorumluluk alması desteklenirken, gerçek hayatla ilişki kurma da istenen seviyede sağlanır.

Sistemin kurucusu Maria Montessori, yaptığı gözlemlerde çocukların rahatsız oldukları ve çok eğlendikleri uygulamaları tespit etmiştir. Buna göre çocuklar; ödül ve ceza yönteminden hoşlanmazken seçimlerinde özgür bırakılmaktan büyük haz duyarlar. Yetişkinler tarafından planlanan bir eğitim biçimi yerine hareket özgürlüğünden yana tavır koyan çocuklar, sosyal ilişkilerini de kendileri yönetmek istemektedir.

Adres ve Telefonlarımız için İLETİŞİM Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Montessori Anaokulu
Montessori Anaokulu

Montessori Etkinliklerinin Çocuklara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Çiğli Montessori anaokulu olarak kurumumuz, sistemin günlük hayata katkıları üzerinde kendini geliştirmeye devam etmektedir. Gün boyu sürdürdüğümüz etkinlikler sayesinde çocukların zihinsel gelişiminin hızlanması amaçlanır. Kendine özgü beceriler geliştiren çocuklar, ince ve kaba motor gelişiminde de fark yaratır. Çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmek her zaman birinci önceliğimiz olmuştur.

  • Kendilerini iyi ifade eden
  • Potansiyellerini keşfeden
  • Öz güvenleri yüksek çocuklar
  • Eğitim alırken kendilerini geliştirme fırsatını da yakalarlar.

Nazlı Akbalık Çiğli Anaokulu’nda Montessori Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Bu felsefeye uygun olarak hazırlanan sınıflarımızda temel hedef çocukların istedikleri her şeye ulaşmalarını sağlamaktır. Amacımız; çocukların birey olarak sahip oldukları tüm özellikleri en iyi şekilde ortaya çıkarabilmelerine alan yaratmaktır. Okulumuzdaki çocuklar, çevreleriyle uyumlu ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetiştirilir.

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirebilmek için eğitim ortamında bol uyaran olmasına özen gösteririz. Konusunda uzman eğitmenlerimiz tarafından özenle seçilen materyaller, çocuklarda yaşanan gelişmelerin yakından takip edilmesine imkan tanır. Çocuğun bireyselliğinin ön planda tutulduğu Çiğli Montessori anaokulu, kendi kendine yetebilen bireyler yetiştirir.

Maria Montessori Kimdir?

1870 yılında İtalya’da dünyaya gelen Maria Montessori, ülkenin ilk kadın doktorudur. Metodun kuruculuğunu yapan ve kendi adını veren Montessori, uzun yıllar Roma’da zeka geriliği olan çocuklara eğitim vermiştir. Yazdığı ilk kitap 1909 yılında yayınlanmıştır.

Instagram Sayfamızı buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz