Ebeveynlerin Çocuk Eğitimine Karışmaları

Ebeveynler çocuklarının eğitimlerinin en iyisi olması için daima çok fazla emek harcarlar. Çocuklarının gelecekteki onların çektikleri sıkıntıları çekmeleri en büyük korkularından biridir. Bu korkularını yenmek için ise gerekli gereksiz yerde eğitimin şekline, okulun düzenine karışabilirler. Ebeveynler kendi açılarında oldukça haklıdırlar. Hayat kolay kazanılmadığı için ve garanti bir meslek olmayınca ömür boyu para sıkıntılarının yaşanması durumlarından dolayı veli de oldukça endişelidir ve bu durumda duygusal bir yaklaşım izleyebilir.

Ebeveynin çocuğunun eğitimini takip etmesi elbette ki en büyük hakkıdır. Fakat eğitim öğretmenlerin ve eğitmenlerin işidir. İş birliği içinde olmakla sistemin ilerleyişi veya öğretmenin doğru bile olan tarzına müdahale etmek hoş bir tutum olmayacaktır. Hatta bazı çocuklar anne ve babasının aşırı tutumundan dolayı okuldaki her şeyi anlatmamayı tercih bile edebilir.

Davranış Yönüyle Eğitim

Eğitim sadece kitaplarla olan bir şey değildir. Okulda çocuğun her davranışındaki yanlışı düzeltmek eğitimcinin görevidir. Bu konuda öğretmenlere destek olunmalı ve iş birliği içinde sağlıklı bireyler yetiştirilmelidir. Çocuklar okulda aile içinde kardeşler arasında olduğu gibi tartışabilir ya da kavga edebilir. Sağlığına zarar veren bir durum ya da onurunu zedeleyeceği bir durum olmadığı sürece ailenin her olayda okula gelip karşı çocuğu kışkırtması ya da korkutması kesinlikle doğru değildir.

İlginizi Çekebilir  Yaz Okulunda Verilen Eğitim

Bir olay süreklilik bile gösteriyorsa kontrolü oldukça nazik ve fark ettirmeden yapılmalıdır. Çocukların bilinçaltı kesinlikle hırsla, nefretle veya öfkeyle berbat edilmemelidir. Çocuk için anne ve öğretmeninin söylediği her şey önemlidir.

Başarı Açısından Eğitim

Ebeveynlerin okuldan ve öğretmenden haklı olarak beklentileri vardır. Hiçbir ebeveyn çocuğunu okula sadece eğlence amaçlı ya da oyalansın diye göndermez. Bir başarı ya da ilerleme kaydetmiyorsa ebeveyn olaya kibarca müdahale etmeli ve sorunun kaynağını bulup çözmek için çabalamalıdır. Fakat bu durum yanlış anlaşılıp çok başarısız bir öğrenciden bile hemen ışık hızıyla başarı göstermesi beklenmektedir.

Tüm çocuklar aynı eğitim ya da aynı geçmişe sahip olmadığı için herkesten aynı performansı beklemek ebeveynin kendi çocuğuna haksızlık etmesi demek olacaktır. Fakat normalde başarılı olan bir çocuğun bir eğitmen değişmesiyle başarısı düşmüş ise bunun sebebi araştırılıp bir an önce çözülmesi gerekirse başka öğretmene verilmesi gerekmektedir.