Anasınıfı Kayıt Yaşı

Her okul dönemi yaklaşırken veliler tarafından oldukça talep gören okul öncesi eğitimi adı verilen anasınıfı kayıt yaşı tartışma yaratmaya devam ediyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından kreş, okul öncesi eğitimi yani ana sınıfı ve uygulama sınıfı adı verilen kademeli eğitimler birbirine karıştırılıyor.

Özellikle çocuğu okul dönemi yaklaşan veliler için iyi bir araştırma yapmak ve eğitim hayatına başlamadan önce özellikle çocuğun iyi bir okul öncesi eğitimi alması ve kendini eğitim hayatına hazırlaması için aradaki farkları iyi bir şekilde araştırması ve gerekli ayrımları yapıyor olması gerekmektedir.

Kreş ve Anasınıfı Arasındaki Farklar

Okul öncesi eğitimi söz konusu olduğunda geniş bir kapsam alan eğitim şekilleri söz konusu olabiliyor. Eğer ebeveynler yoğun bir çalışma hayatına sahip ise veya çocuklarının okul ortamına alışmasını hızlandırmak, becerilerini ve hobilerini erken yaşta keşfetmesini sağlamak için kreşlerden yardım almayı tercih edebiliyorlar. Anaokulları ise daha çok ilkokul dönemine başlamadan önceki belirli yaş aralığındaki çocukları eğitime hazırlamak ve gerekli altyapıyı oluşturmak için tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Anaokulunun Önemi Nedir?

Çoğu zaman karşımıza çıkan kreş ve anasınıfı aynı sayılsa da aslında farklı bir eğitim şekli ve farklı bir prosedürü bulunuyor. Kreşler aslında gündüz bakım evleridir. Eğitim kurumu değil sosyal kuruluşlardır. Daha çok çocukların becerilerine yönelik yeteneklerini keşfetmek için eğitici oyunlar oynatılır. Aslında çalışan anne babaların tercih ettiği ve çocukları ana sınıfına hazırlayan sosyal kurumlardır.

Anasınıfı ise eğitim kurumu haline gelmiştir. Çocukları ilkokula hazırlamaya yönelik yarım günlük veya tam günlük eğitimler verilir. Yasal olarak farklı yönetmeliklere sahip olan kreş ve anasınıflarının ortak amacı çocukları uygun yaş aralıklarına göre eğitime hazırlamaktır.

Anasınıfı Kayıt Yaşı

Anasınıfı Kayıt Yaşı

Kreş ve Anasınıfı Kayıt Yaşı

Kreşler için yasal bir kayıt yaşı olmamakla birlikte uzman psikologlar tarafından bir çocuğun en az 2 yaşına kadar ev yaşamında bulunması gerektiğini söyler. Ve 2 yaşında kreşlere verilmesinin hem çocuk hem de aile yaşamı açısından daha doğru olabileceğini söylemektedir. Kreşler için kayıt yaşı olarak 0-3 yaş arası baz alınmaktadır. 3 yaşından sonra ise anasınıfı kayıt yaşı baz alınır. 3 yaşını bitirmiş her çocuk kreş eğitimini bitirerek anasınıfına başlayabilir. Yani 57 ve 68 aylık çocukların ilkokul eğitimine hazırlanması ve daha kolay adapte olması için anasınıfına başlaması önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Anaokulu Okul Öncesi Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

Instagram Sayfamızı buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz